Sprzedaż nieruchomości z pośrednikiem
2015-11-18
Pewnie każdego z nas prędzej czy później czeka zakup lub sprzedaż a może wynajem nieruchomości. Niekiedy dla większości z nas może to być najważniejsza transakcja w życiu. Zarówno z tego przypadku jak i z wielu innych typu brak czasu, brak wystarczającej wiedzy, brak możliwości załatwienia sprawy osobiście wówczas z profesjonalną pomocą przyjdzie pośrednik nieruchomości. 
* Umowa
Współpraca z pośrednikiem zaczyna się od zapoznania z tematem sprzedaży oraz podpisania umowy. Zazwyczaj jest to tzw. umowa na "wyłączność", gdzie tylko dane biuro ma wyłączność na sprzedaż nieruchomości. Taka umowa zawiera indywidualne zapisy, co za tym idzie ostateczne ustalenia i założenia. Wyłączność jest domeną biura i pozwala pośrednikowi w sposób istotny zaangażować się w sprzedaż nieruchomości na co wpływa szersza możliwość oferowania nieruchomości jak i wykorzystanie różnych metod i nośników oferowania.
* Dylemat jaką umowę podpisać ?
 Umowa bez wyłączności dla biura (umowa otwarta)
Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Z jednej strony podpisując umowę na wyłączność pozbawiamy się elastyczności. Nawet jeśli po nasz dom czy mieszkanie zgłoszą się nasi znajomi, będziemy musieli zapłacić pośrednikowi. Z drugiej zaś strony dając szansę wielu biurom –  sprawdza się stare powiedzenie: „gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”.
* Obowiązki
Pośrednik sprawdza daną nieruchomość od strony prawnej (sposób nabycia, zapisy w księdze wieczystej itp.), dokonuje oględzin nieruchomości, tworzy ofertę, wdraża metody sprzedażowe mające na celu wyszukanie klienta - przystępuje do sprzedaży. Metod sprzedaży jest wiele, począwszy od oznakowania nieruchomości banerem sprzedażowym po wideo-prezentację. Należy również pamiętać, że profesjonalny, doświadczony pośrednik ma w swojej bazie listę klientów zainteresowanych zakupem lub wynajmem nieruchomości i to pośrednik ustala ostatecznie strategię i metodę sprzedaży dla danej nieruchomości.
* Odpowiedzialność
Od czasu zniesienia państwowych licencji zawodowych dla pośredników w obrocie nieruchomościami gdzie dostęp do zawodu dostał praktycznie każdy, należy z pewną ostrożnością wybrać pośrednika. Pośrednicy, którzy przed deregulacją zawodu uzyskali Państwową Licencję będą bardziej wiarygodni i godni polecenia. Osoba posiadająca licencję musiała odbyć studia podyplomowe z zakresu pośrednictwa oraz praktyki, które przygotowały ją do danego zawodu. W parze z wiedzą musi iść doświadczenie.
Prócz państwowej licencji zawodowej, sprawdźmy pośrednika czy należy do jakiegoś stowarzyszenia.W pierwszej kolejności centralny rejestr polskiej federacji rynku nieruchomościami (https://rejestr.pfrn.pl/).
Należy również pamiętać, że pośrednik powinien mieć obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pośrednika w obrocie nieruchomościami. Ubezpieczenie gwarantuje pewność i bezpieczeństwo oraz ochronę finansową na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.

Podsumowując: decydując się na współpracę z biurem obrotu nieruchomościami, starajmy się wybierać jedno, ale spełniające wiele warunków.
Agent powinien posiadać licencję i ubezpieczenie, współpracować z innymi pośrednikami, być zrzeszonym w lokalnym stowarzyszeniu sprawnie prowadzić marketing i mieć jak największe doświadczenie. Współpraca z kimś takim znacznie zwiększy szanse na szybką, bezpieczną i udaną transakcję.


~Nieruchomości-Max~

liczba odwiedzin: 725398 online: 1
NIERUCHOMOŚCI-MAX
Maciej Świtała
ul. 5-go Stycznia 46
64-200 Wolsztyn
tel./fax 68 347 29 46
tel.kom. 601 687 209
E-mail: biuro@nieruchomosci-max.pl
Godziny otwarcia:
Pon-Pt: od 10:00 do 18:00